Výskyt :


Želva skalní žije v suchých skalnatých oblastech střední Afriky. Konkrétně to jsou

státy Keňa a Tanzánie. Malá populace se nachází i ve státě Zambie.

Malacochersus Tornieri - želva skalní


Popis :


Drobná, velice obratná želva s délkou krunýře nepřesahující 20 cm a hmotností maximálně 0.5 kg. Je dokonale přizpůsobena životu ve skalních rozsedlinách a štěrbinách. Její absolutně plochý a pružný krunýř jí umožňuje vtěsnat se i do velmi úzkých mezer mezi kameny a tím uniknout predátorům. Navíc je schopná se uvnitř zapříčit nohama, což znemožňuje její vytažení. Zbarvení je hnědošedé s parsčitou kresbou uprostřed štítků. Samci jsou menší než samice.


Způsob života :


Živí se bylinami, výhonky keřů, různými travinami a spadaným ovocem. Páření probíhá začátkem roku, kladení vajec zhruba po pěti měsících. Samice klade převážně pouze jedno asi 4 cm velké vejce ve 2-3 snůškách za rok. Doba inkubace vajec je 200-240 dní. Mláďata se líhnou koncem roku, mají oválný vypouklý krunýř, který se časem úplně zploští.


Chov :


V teráriu je potřeba zajistit želvě podobné podmínky jako v přírodě se spoustou kamenitých úkrytů a možností šplhání. Nutná je miska na vodu s pravidelným čištěním. Dále je nutno zajistit osvit kvalitním zdrojem UV záření a doplňovat stravu umělým vápníkem. Jako zdroj vápníku jsou ideální jemně mleté vaječné skořápky nebo sépiová kost. Také zelenou stravu je nutné sypat mletým vápníkem. U tohoto druhu je vhodné se vyvarovat různým pochutinám typu ovoce, zelenina, jogurty apod.

Ochrana druhu :


Želva skalní je ohrožena hlavně nelegálním sběrem a ničením přirozeného prostředí.

Jako ohrožený druh je uvedena na seznamu CITES II, příloha A.

© Copyright  KK Design



@                 

ÚVOD druhy chov kontakt prodej