Chovné prostory pro suchozemské želvy


Každý druh želvy potřebuje ke zdárnému chovu trochu odlišné podmínky, jedno je však pro všechny druhy suchozemských želv stejné - co největší plocha chovného zařízení. Je to nutné hlavně z důvodu udržení želv ve správné kondici, dále kvůli možnosti odlišných teplot v různých částech chovných prostorů. Venkovní letní chov (a zimování) želv je proto v tomto směru nejvhodnější varianta. Toto platí samozřejmě pouze pro evropské želvy.



Typy výběhů pro vnitřní chov :


Menší druhy želv lze chovat ve skleněných teráriích, pro větší druhy (a větší počty jedinců) je ideální tzv. želví stůl.


Terárium : Výšku terária volíme spíše menší - s ohledem na to, aby želvy neměly možnost přelézt boční stěny. Dále je nutné přihlédnout ke způsobu zavěšení osvětlení : svítidlo musí být zavěšeno ve správné výšce nad substrátem. Terárium může být buď shora otevřené (výhodou je dobrá cirkulace vzduchu a také lepší přístup ke zvířatům). Výhoda uzavřeného terária je pro změnu to, že lépe drží teplotu a potřebnou vlhkost, kterou některé druhy a hlavně jejich mláďata vyžadují.


Želví stůl : Jedná se v podstatě o vodorovnou desku ohraničenou dostatečně vysokými stěnami (kvůli zamezení utěku želv). Lze ji zhotovit z jakéhokoliv běžně dostupného materiálu (dřevo, polystyren, ytong, cihly apod.). Já preferuji jako ideální stavební materiál ytong - lze ho rychle a dobře opracovávat a tvarovat. Po nanesení vrstvy lepidla je navíc téměř nesavý. Při použití dřeva (případně dřevotřísky) je nutné celý stůl pokrýt nepromokavou plachtou - kvůli vlhkosti. Jinak hrozí riziko nasáknutí dřeva a následně tvorby plísní.


Jako podklad se pro většinu druhů nejčastěji používá drcené kokosové vlákno smíchané s pískem (přibližně na dvou třetinách chovných prostor - teplejší část želvího stolu). Na zbylou třetinu je vhodné umístit různé oblázky, vápenný štěrk nebo písek (chladnější část). Dále je vhodné po ploše rozmístit občasné překážky jako větve, kameny, kůru apod. V chladnější zóně je vhodné umístit hromadu sena - do které se želvy rády zahrabávají. Nutností je také umožnit želvám úkryt před přímým světlem. Vzhledově lze prostory oživit teplomilnými květinami jako sukulenty, tlustice, aloe a jiné. Podklad terária je dle míry znečištění nutné občas kompletně vyměnit.


Samozřejmě nesmí chybět vhodně situované místo na potravu (miska, tácek, kus dlaždice, kachlička apod.) a miska na vodu (nutná pro africké druhy) - oboje je lepší umístit do chladnější části.























Venkovní chovné výběhy :


Co se týče venkovních výběhů - jejich vzhled závisí pouze na fantazii chovatele. Při stavbě je nutno přihlédnout ke způsobu života jednotlivých druhů.


Potřebná výška oplocení pro želvy zelenavé a vroubené je rozdílná než například pro želvy paprsčité. U evropských želv je ideální tak vysohá ohrada, aby želva při postavení na zadní nohy nedosáhla na okraj ohrazení. Naopak u paprsčitých želv z důvodu stavby těla a krunýře stačí ohrada mnohem nižší. Při venkovním chovu malých mláďat je dobré kvůli dravcům zabezpečit výběh i shora - například pletivem.


Pro některé druhy je nutno hrazení také zapustit do země kvůli nebezpečí podhrabání. Nejhlouběji je nutno ohrazení zapustit pro želvy stepní, méně pro želvy zelenavé a vroubené, nejméně například pro želvy paprsčité a pardálí.


Jako podklad je nejvhodnější zachovat přírodní podloží - hlína s trsy trávy, občasné keříky (a jiná stinná místa), kameny, větve. Pro kladení vajec je vhodné mít ve výběhu hromadu hlíny, kde si samice vždy vybere vhodné místo. Na menší části terénu lze také použít vrstvu písku, štěrku nebo kamení.


Dále by zde měla být bouda nebo jiná zastřešená část výběhu, která slouží jako úkryt při nepřízni počasí. Pro chov afrických želv by tato bouda měla být zateplená a temperovaná s poklesem teplot maximálně k cca 15°C.


Pro krmení je vhodné zvolit místo ve výběhu, které je jednoduše omyvatelné (například betonová deska nebo plochý kámen). Pro africké želvy je žádoucí i miska na vodu.






















Zdroje UVA záření (denní osvětlení) :


Pro malá terária (do rozměru plochy 60x40cm) není nutný speciální UVA zdroj světla - zde k prosvětlení postačí složka denního světla z UVB zářivky. Pro větší terária je nutné přidat lineární trubicovou, nebo úspornou (spirálovou) zářivku s barevným podáním světla kolem 6500K. K osvětlení největších terárií a želvích stolů je pro UVA složku vhodná metalhalogenidové výbojkové svítidlo 70 - 150W.


Trubicová zářivka je vhodná například od firmy Opple - typ Fulgur 8 - 14W, spirálová např. Philips tornado 23 - 32W. Metalhalogenidový reflektor např. Matma 150.


LED osvětlení - moderní čipy LED se už v dnešní době svou účinností vyrovnají metalhalogenidovým výbojkám. Bohužel má LED osvětlení pro želvy jednu obrovskou nevýhodu - velmi nízká životnost LED zdrojů v horkém terarijním prostředí. Toto v kombinaci s velkými pořizovacími náklady dělá z LED svítidel prozatím nepoužitelný zdroj osvětlení.





















Osvětlení u želv


Samostatnou kapitolou při chovu suchozemských želv je správné osvětlení chovných prostor.


Osvětlení u suchozemských želv musí nutně obsahovat dvě složky :  UVA záření (denní světlo) a UVB záření (tvorba vitamínu D3). Pokud jde o obyčejnou vláknovou žárovku - ta slouží v teráriu výhradně jako zdroj tepla (nikoliv světla).


UVA záření  (denní osvětlení) - slouží k prosvětlení chovných prostorů a imitaci denního světla. Želvy jsou při dostatečné intenzitě viditelně aktivnější. UVA záření želvám také napomáhá ke správnému zabarvení, stimuluje páření a celkově zlepšuje psychickou pohodu zvířat. Mezinárodní standardizovaná chromatičnost denního světla je 6500K. Nižší hodnoty zabarvují světlo do žluta a vyšší do modra. Proto je ideální použít k dennímu osvětlení zdroje s barevným podáním v rozmezí mezi 5500 - 6500 K.


UVB záření  (tvorba vitamínu D3) - nejdůležitější složka světla potřebná pro chov suchozemských želv.

Vitamín D3 želva potřebuje pro vstřebávání a následné udržování správné hladiny vápníku v těle, tím pádem i ke správnému růstu krunýře. Při nedostatku vitamínu D3 dochází k metabolickým poruchám organismu, rachitidě krunýře, selhání ledvin nebo jater.


Co se týče venkovních výběhů - zde se o vše potřebné postará slunce.





















Zdroje UVB záření (tvorba vitamínu D3) :


Do menších chovných prostor jsou ideální UVB zdroje : Repti Glo 10 (13-26W), Reptile UVB 150 (25W), Reptile UVB 200 (25W), Coospider UVB 10 (26W) a jiné. Tyto zdroje poskytují dostatečné UVB záření do vzdálenosti 15-20 cm od želv. Pro velká dobře větraná terária a želví stoly jsou nejlepší variantou vysokotlaké výbojky se standartním žárovkovým závitem E27. Nejpoužívanější typy jsou Sylvania Reptistar 160W, Arcadia D3 Basking lamp 160W, Terrasaur 160W a Osram Ultravitalux 300W. Tyto lampy vyzařují navíc velké množství tepla - ideální výška zavěšení od 35 do 50 cm nad substrátem.
















Lineární trubice Opple Fulgur

barva světla : 6500K


              

Spirálová úsporná žárovka

Philips tornado 6500K


              

Svítidlo Matma 150 + metalhalogenidová

výbojka s barvou světla : 5600K


              

Spirálová terarijní žárovka

Reptile UVB 150


              

Vysokotlaká výbojka Arcadia D3

Basking lamp 160W


              

Vysokotlaká výbojka Osram

Ultravitalux 300W


              

Použitelné typy UVA svítidel - denní světlo

Vhodné zdroje UVB záření

© Copyright  KK Design



@                 

úvodní strana druhy želv - mapa chovná zařízení chov želv želvy k prodeji terária kontakt