Výskyt :


Želva skalní žije v suchých skalnatých oblastech střední Afriky. Konkrétně to jsou

státy Keňa a Tanzánie. Malá populace se nachází i ve státě Zambie.Popis :


Drobná, velice obratná želva s délkou krunýře nepřesahující 20 cm a hmotností maximálně 0.5 kg. Je dokonale přizpůsobena životu ve skalních rozsedlinách a štěrbinách. Její absolutně plochý a pružný krunýř jí umožňuje vtěsnat se i do velmi úzkých mezer mezi kameny a tím uniknout predátorům. Navíc je schopná se uvnitř zapříčit nohama, což znemožňuje její vytažení. Zbarvení je hnědošedé s parsčitou kresbou uprostřed štítků. Samci jsou menší než samice.Způsob života :


Živí se bylinami, výhonky keřů, různými travinami a spadaným ovocem. Páření probíhá začátkem roku, kladení vajec zhruba po pěti měsících. Samice klade převážně pouze jedno asi 4 cm velké vejce ve 2-3 snůškách za rok. Doba inkubace vajec je 200-240 dní. Mláďata se líhnou koncem roku, mají oválný vypouklý krunýř, který se časem úplně zploští.Chov :


V teráriu je potřeba zajistit želvě podobné podmínky jako v přírodě se spoustou kamenitých úkrytů a možností šplhání. Nutná je miska na vodu s pravidelným čištěním. Dále je nutno zajistit osvit kvalitním zdrojem UV záření a doplňovat stravu umělým vápníkem. Jako zdroj vápníku jsou ideální jemně mleté vaječné skořápky nebo sépiová kost. Také zelenou stravu je nutné sypat mletým vápníkem. U tohoto druhu je vhodné se vyvarovat různým pochutinám typu ovoce, zelenina, jogurty apod.Ochrana druhu :


Želva skalní je ohrožena hlavně nelegálním sběrem a ničením přirozeného prostředí. Jako ohrožený druh je uvedena na seznamu CITES II, příloha A.Malacochersus Tornieri - želva skalní


mapa výskytu        

Afrika

© Copyright  KK Design@                 

Želvy dle názvu@                 

Agrionemys Horsfieldi Astrochelys Radiata Astrochelys Yniphora Centrochelys Sulcata Geochelone Elegans Geochelone Platynota Gopherus Agassizii  Homopus Signatus Chelonoidis Carbonaria Chelonoidis Denticulata Chelonoidis Chilensis Chelonoidis Nigra Chersina Angulata Malacochersus Tornieri Pyxis Arachnoides Stigmochelys Pardalis Testudo Gigantea Testudo Graeca Testudo Hermanni Testudo Marginata
úvodní strana druhy želv - mapa chovná zařízení chov želv želvy k prodeji terária kontakt