Výskyt :


Jedná se o typického endemita, žijícího na jediném místě naší planety.

Osídluje pouze malou oblast na jihozápadním pobřeží Madagaskaru.Popis :


Drobná želva, měřící pouze kolem 15 cm, přičemž samci jsou ještě o trochu menší. Samci mají oproti samicím delší a silnější ocas. Základní barva krunýře je hnědá až černá s krásnou žlutou kresbou připomínající pavoučí síť. Hlava a nohy bývají hnědé se žlutými nepravidelnými skvrnami.Způsob života :


Želva pavoučí obývá suché oblasti s písečnými dunami a kamenité oblasti s chudou vegetací. Oblast výskytu zasahuje od pobřeží  do vnitrozemí maximálně 50 km. Tato oblast je velice chudá na dešťové srážky. Nejsušší období přčkávají želvy zahrabané v písku. Páří se v průběhu období dešťů. Samice klade jediné asi 4 cm velké vejce. Doba inkubace je velice dlouhá - cca 200-250 dní (dle průběhu období dešťů). Jídelníček tvoří převážně suché traviny, listy keřů, sukulenty a občas i hmyz a zdechliny drobných živočichů.Chov :


Při chovu v teráriu je zcela nezbytné zajistit osvit kvalitním zdrojem UV záření. Nutné je doplňovat stravu umělým zdrojem vápníku, jako jsou jemně mleté vaječné skořápky nebo sépiová kost. Dospělé želvy chováme v suchém prostředí (pouze s miskou na vodu). Ke krmení je nejvhodnější seno a tráva.Ochrana druhu :


Populace želv pavoučích má v přírodě klesající tendenci, nebezpečí představuje hlavně nelegální sběr želv z volné přírody. Další problém představuje ztráta přirozeného prostředí a ohrožena je i nepůvodními zavlečenými zvířaty. Želva pavoučí je jako kriticky ohrožený druh uvedena na seznamu CITES I.


Pyxis Arachnoides - želva pavoučí


mapa výskytu        

Afrika

© Copyright  KK Design@                 

Želvy dle názvu@                 

Agrionemys Horsfieldi Astrochelys Radiata Astrochelys Yniphora Centrochelys Sulcata Geochelone Elegans Geochelone Platynota Gopherus Agassizii  Homopus Signatus Chelonoidis Carbonaria Chelonoidis Denticulata Chelonoidis Chilensis Chelonoidis Nigra Chersina Angulata Malacochersus Tornieri Pyxis Arachnoides Stigmochelys Pardalis Testudo Gigantea Testudo Graeca Testudo Hermanni Testudo Marginata
úvodní strana druhy želv - mapa chovná zařízení chov želv želvy k prodeji terária kontakt