Výskyt :


Rozšířena je především v oblasti Řecka, Chorvatska, Albánie a dalších balkánských

státù. Některé poddruhy žijí v Itálii, jižní Francii a východním Španělsku.Popis :


Jedná se o nejoblíbenější a nejčastěji chovaný druh suchozemské želvy u nás. Želva zelenavá dorůstá 15-25 cm, v přírodě se vyskytují i větší jedinci. Samci jsou menší než samice. Krunýř má zeleno-šedé až zeleno-černé zabarvení. Na předních končetinách má pět prstů s tupými drápky, na zadních končetinách čtyři prsty. Má zdvojený nadocasní štítek a rohovitý hrot na špičce ocasuZpůsob života :


Býložravá suchozemská želva, jejíž přirozené životní prostředí je v jižní Evropě. Má ráda volné stepní krajiny zarostlé keři, které poskytují dostatek stínu v nejteplejší části dne.Chov :


V potravě by měla převažovat rostlinná složka, k níž patří papmpelišky, jitrocel, jetel nebo čínské zelí, občas doplněná například ovocem nebo mrkví. Ideální pro želvu zelenavou je venkovní chov s možností pohybu na slunci, při chovu v teráriu je nutné zajistit dostatečný osvit zdrojem UV záření. Želvám je vhodné doplnit stravu umělým zdrojem vápníku, jako jsou vaječné skořápky nebo sépiová kost. Mladým želvám je nutné zajistit přiměřenou vlhkost chovného prostředí. Ideální je rosit mláďata každý večer při zhasnutém osvětlení vodou o pokojové teplotě. Nedostatek vlhkosti vede k různým problémům - růstové deformace, selhání jater (v horším případě úhyn želvy). Škodlivé je rovněž prašné prostředí. Inkubace vajíček trvá cca 55-65 dní při teplotě kolem 30°C. Poté se líhnou asi 3cm dlouhá mláďata. Zimování želv je dle mých zkušeností vhodné, nikoliv nutné.Ochrana druhu :


Želva zelenavá je chráněná úmluvou CITES (želvy spadají do skupiny CITES "A"). Vlastník želvy potřebuje Cites dokumenty ("registrační list exempláře ohroženého druhu živočicha") a při prodeji a nákupu také výjimku ze zákazu obchodní činnosti ("žlutý doklad"). Vzhledem k tomu, že je většina želv přímo ohrožena vyhynutím a jmenovitě uvedena na seznamu CITES I, II a III, prodej a koupě jsou limitovány podmínkami těchto dokumentů. S těmito dokumenty pak dochází k přeregistraci želvy na nového vlastníka.


Testudo Hermanni - želva zelenavá


mapa výskytu        

Evropa

© Copyright  KK Design@                 

Želvy dle názvu@                 

Agrionemys Horsfieldi Astrochelys Radiata Astrochelys Yniphora Centrochelys Sulcata Geochelone Elegans Geochelone Platynota Gopherus Agassizii  Homopus Signatus Chelonoidis Carbonaria Chelonoidis Denticulata Chelonoidis Chilensis Chelonoidis Nigra Chersina Angulata Malacochersus Tornieri Pyxis Arachnoides Stigmochelys Pardalis Testudo Gigantea Testudo Graeca Testudo Hermanni Testudo Marginata
úvodní strana druhy želv - mapa chovná zařízení chov želv želvy k prodeji terária kontakt