Výskyt :


Rozšířena je především na území Řecka, malé populace se nacházejí také v Albánii,

Makedonii, Itálii, také na Sicílii a Sardinii.Popis :


Jedná se o největší evropský druh želvy. V přirozeném prostředí dorůstá velikosti 30-35 cm, výjimečně až ke 40 cm. Krunýř má oválně podlouhlý tvar s výraznými zadními štítky vyhnutými do tvaru vějíře – u samců více než u samic. Zbarvení mláďat je světlé (béžové s tmavými skvrnami). Dospělé želvy jsou naopak tmavší (hnědo-černé) s občasnými světlejšími skvrnami. Ve stáří je želva vroubená téměř jednobarevná. Na předních nohách má výrazně silnější šupiny.Způsob života :


Tyto mohutné želvy žijí ve značně variabilním prostředí. Lze je nalézt od přímořských oblastí až do výšek kolem 2000 metrů nad mořem. Pohybují se ve svažitém terénu v křovinách a podrostu. Podobně jako ostatní evropské druhy je téměř výhradně býložravá. Živí se převážně různými druhy travin, bylinami a spadanými plody ovoce.Chov :


Želva vroubená je ideální druh pro venkovní chov. Je otužilá, nenáročná a v trávě navíc mnohem více výrazná než například želva zelenavá. Co se týče potravy - měla by převažovat rostlinná složka, k níž patří papmpeliška, jitrocel, jetel nebo čínské zelí, občas doplněná například ovocem nebo mrkví. Při chovu venku vše zajistí slunce, v teráriu je nutné zajistit dostatečný osvit zdrojem UV záření. Želvám je navíc vhodné doplnit stravu umělým zdrojem vápníku, jako jsou vaječné skořápky nebo sépiová kost. Mladým želvám je nutné zajistit přiměřenou vlhkost chovného prostředí. Ideální je rosit mláďata každý večer při zhasnutém osvětlení vodou o pokojové teplotě. Nedostatek vlhkosti vede k různým problémům - růstové deformace, selhání jater (v horším případě úhyn želvy). Škodlivé je rovněž prašné prostředí. Inkubace vajíček trvá cca 65-75 dní při teplotě kolem 30°C. Poté se líhnou mláďata velká přibližně 2.5-3cm. Zimování želv je dle mých zkušeností vhodné, nikoliv nutné.Ochrana druhu :


Želva vroubená je chráněná úmluvou CITES (želvy spadají do skupiny CITES "A"). Vlastník želvy potřebuje Cites dokumenty ("registrační list exempláře ohroženého druhu živočicha") a při prodeji a nákupu také výjimku ze zákazu obchodní činnosti ("žlutý doklad"). Vzhledem k tomu, že je většina želv přímo ohrožena vyhynutím a jmenovitě uvedena na seznamu CITES I, II a III, prodej a koupě jsou limitovány podmínkami těchto dokumentů. S těmito dokumenty pak dochází k přeregistraci želvy na nového vlastníka.


Testudo Marginata - želva vroubená


mapa výskytu        

Evropa

© Copyright  KK Design@                 

Želvy dle názvu@                 

Agrionemys Horsfieldi Astrochelys Radiata Astrochelys Yniphora Centrochelys Sulcata Geochelone Elegans Geochelone Platynota Gopherus Agassizii  Homopus Signatus Chelonoidis Carbonaria Chelonoidis Denticulata Chelonoidis Chilensis Chelonoidis Nigra Chersina Angulata Malacochersus Tornieri Pyxis Arachnoides Stigmochelys Pardalis Testudo Gigantea Testudo Graeca Testudo Hermanni Testudo Marginata
úvodní strana druhy želv - mapa chovná zařízení chov želv želvy k prodeji terária kontakt