Výskyt :


Výskyt této želvy je opravdu rozsáhlý. Co se týče

Evropy nalezneme ji v Řecku, Bulharsku, Makedonii, Albánii, Itálii, Španělsku a dalších státech.

V Asii je největší rozšíření v Turecku, Íránu, Iráku, Sýrii a Jordánsku. V severní Africe to jsou státy Maroko, Alžírsko, Libye, Tunisko a Egypt.



Popis :


Je velmi podobná želvě zelenavé, odlišuje se hlavně celkovým zbarvením více do žlutohněda bez zelených tónů. Mláďata jsou téměř kompletně žlutá. Dále se odlišuje tím, že má na okraji vrchní části krunýře nad ocasem jen jeden štítek a nemá rohovinový trn na konci ocásku. Dosahuje velikosti až 30 cm, přičemž samice bývají větší než samci. Hmotnost se pohybuje kolem 3 kg, výjimečně i více.



Způsob života :


Díky velmi širokému výskytu (od Rumunska až po Africké lokality) se tato želva přizpůsobila různým klimatickým podmínkám. V Evropě obývá stepní krajiny s řídkým lesním porostem od nižších poloh až po pahorkatiny kolem 1500 m.n.m, zatímco v Africe to jsou spíše suché písečné stepi a polopouště.  



Chov :


V potravě by měla opět převažovat rostlinná složka - papmpeliška, jitrocel, různé byliny, jetel, kopřiva nebo v zimním období čínské zelí. Očas lze stravu doplnit například ovocem nebo mrkví. Nejvhodnější je venkovní chov s možností pohybu na slunci a zimování želv přes nejchladnější měsíce v roce. Při chovu v teráriu je nutné zajistit dostatečný osvit zdrojem UV záření. Želvám je občas vhodné doplnit stravu umělým zdrojem vápníku, jako jsou vaječné skořápky nebo sépiová kost. Mladým želvám je nutné zajistit přiměřenou vlhkost chovného prostředí. Ideální je rosit mláďata každý večer při zhasnutém osvětlení vodou o pokojové teplotě. Nedostatek vlhkosti vede k různým problémům - růstové deformace, selhání jater (v horším případě úhyn želvy). Samice snáší 2-6 vajec v 1-2 snůškách. Inkubace trvá přibližně 60-65 dní při teplotě kolem 30°C. Poté se líhnou asi 3 cm dlouhá mláďata.



Ochrana druhu :


Želva žlutohnědá je chráněná úmluvou CITES (želvy spadají do skupiny CITES "A"). Vlastník želvy potřebuje Cites dokumenty ("registrační list exempláře ohroženého druhu živočicha") a při prodeji a nákupu také výjimku ze zákazu obchodní činnosti ("žlutý doklad"). Vzhledem k tomu, že je většina želv přímo ohrožena vyhynutím a jmenovitě uvedena na seznamu CITES I, II a III, prodej a koupě jsou limitovány podmínkami těchto dokumentů. S těmito dokumenty pak dochází k přeregistraci želvy na nového vlastníka.





Testudo Graeca - želva žlutohnědá

mapa výskytu        

Asie

mapa výskytu        

Afrika

mapa výskytu        

Evropa

© Copyright  KK Design



@                 

Želvy dle názvu



@                 

Agrionemys Horsfieldi Astrochelys Radiata Astrochelys Yniphora Centrochelys Sulcata Geochelone Elegans Geochelone Platynota Gopherus Agassizii  Homopus Signatus Chelonoidis Carbonaria Chelonoidis Denticulata Chelonoidis Chilensis Chelonoidis Nigra Chersina Angulata Malacochersus Tornieri Pyxis Arachnoides Stigmochelys Pardalis Testudo Gigantea Testudo Graeca Testudo Hermanni Testudo Marginata
úvodní strana druhy želv - mapa chovná zařízení chov želv želvy k prodeji terária kontakt